Банош у нас звісно ж не класичний гуцульський, оскільки приготувати його в казанку та ще й на вогнищі вдома трохи проблематично 🙂 Для такої справи варто вибратися на природу, в ідеалі на карпатську полонину. Там і сметанка свіжа, і бриндзя… Це я так, замріялася — дитинство пригадала 🙂
Тим не менш приготувати досить смачну варіацію баношу вдома зовсім не складно.
Для цього важливо знайти на ринку привітну бабусю з справжньою домашньою сметаною (можна й вершки узяти 🙂 ), а в м’ясника прикупити гарної домашньої ж підчеревинки для шкварочків. Грибочків білих свіжих, у нас їх вже в лісі збирають. Ну і бриндзю… для аутентичності — овечу (мені з Косова або з Закарпаття привозять родичі-знайомі).
І от на столі паруючий горщик, а поруч у мисничках бриндзя, свіженькі хрумкі шкварочки і ароматні грибочки в сметані. Смакота! І талії не шкода 🙂
Отже:
1 скл. дрібної кукурудзяної крупи
2 скл. домашньої сметани + 1,5 скл. молока
або 3,5 скл. домашньої сметани і трішки води
сіль за смаком
500гр свіжих білих грибів (можна й більше, грибної підливи забагато не буває)
1 цибулина
1 скл. домашньої сметани
кілька горошин чорного перцю
сіль за смаком
бриндзя овеча
1. Гриби ретельно почистити і промити, порізати на шматки. Скласти їх у каструлю і залити холодною підсоленою водою. Довести до кипіння, злити воду (а з нею й черв’ячків, травинки-соломинки тощо). Залити водою повторно, вкинути цибулину, перчинки, підсолити і варити до готовності грибів (півтори-дві години).
2. Злити відвар у окрему мисочку, цибулину викинути. Сметану змішати з півсклянки грибного відвару (решту я випарюю до концентрату і заморожую у формочках для льоду). Залити сметанною сумішшю гриби, додати сіль, перець за смаком, поставити на маленький вогонь, довести до кипіння і проварити 5-7хв.
3. В каструлю з товститм дном влити сметану, молоко, додати сіль, розмішати і довести до кипіння на маленькому вогні. Тонкою цівкою всипати кукурудзяну крупу, постійно розмішуючи вінчиком або лопаткою, щоб не було грудочок.
4. Довести кашу до кипіння і варити постійно мішаючи деревяною лопаткою (для аутентики, можна й ложкою, але лопаткою мені зручніше) доки банош не буде відставати від дна і стінок каструлі (загусне). Зняти з вогню, закрити кришкою і залишити на 15-20 хв «щоб доходив».
5. При подачі банош посипати бриндзьою і поити підливкою з грибами.
Смачного!
М.К.: За бажанням можна приготувати шкварки — свіжу підчеревину порізати кубиками (близько 1см). В добре розігріту пательню або товстостінну широку каструлю всипати порізану підчеревину (вона має прикрити дно в один шар) і витопити смалець на сильному вогні. Готові шрумкі шкварочки шумівкою вийняти зі смальцю і подавати до баношу.